jalmuzna 29.02.2020 06:25

Szczęść Boże,

słyszałem w radiu, że jałmużna gładzi każdy grzech. Czy to oznacza, że nie trzeba się spowiadać? Wystarczy dać jałmużnę?

Odpowiedź:

Nie. Grzech ciężki wymaga spowiedzi. Ale ten grzesznik, który dawał jałmużnę, może liczyć na mniej surowy sąd. Podobnie jak ten, kto który czynił więcej dobra, a umarł - według naszej miary - w grzechu ciężkim.

Już tłumaczę. Bóg widzi zawsze całość człowieka, nie jego jeden czyn. A każdy czyn, to oprócz tego czynu jeszcze okoliczności. Czyli intencja, świadomość, dobrowolność. I choć nam np. cudzołóstwo wydaje się cudzołóstwem, Bóg może widzieć to inaczej. Inaczej oceni świadomość i dobrowolność czynu człowieka, który starał się być dobry, kochał dobro, a inaczej tego, który popełnianym złem nigdy się nie przejmował. Bóg może widzieć, że tego pierwszego człowieka coś zaślepiło, a drugi był zaślepiony i nawet nie próbował otworzyć się na dobro. Zresztą zapowiadając sąd mówił, że chce w niebie tych, którzy karmili głodnych, poili spragnionych, ubierali nagich, odwiedzali chorych i więźniów itd...

Wniosek jeden: zawsze warto być dobrym człowiekiem.

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg