Gość 12.12.2019 17:33

Witam mam pytania.. czy jeśli odbyłam generalną spowiedź i przed przygotowaniem do spowiedzi wypisywałam na kartce wszystkie grzechy cięzkie i wszystkie które wtedy pamietałam wyznałam na spowiedzi ale 2 dni po spowiedzi przypomniały mi się inne grzechy ktore zapomniałam wyznać to czy taka spowiedź jest ważna ?

Odpowiedź:

Spowiedź na pewno jest ważna, bo nie od dokładnego wyznania wszystkich grzechów zależy ich ważność, ale od szczerości wyznania. Jeśli ktoś o jakimś grzechu zapomniał,  nie ma to wpływu na ważność spowiedzi. Jeśli to zapomnienie dotyczyło grzechu ciężkiego, należałoby go wyznać przy następnej spowiedzi. Chyba że - chodzi o spowiedź generalną - spowiednik wyraźnie tego zakazał.

Jako świecki nie spowiadam, więc nie wiem jak to jest, ale odpowiadając od lat na pytania zadawane przez ludzi z problemem skrupulatnego sumienia widzę, że takie wątpliwości nieraz są zupełnie niepotrzebne, a owe przypominające się grzechy - najczęściej błahe. A z grzechów lekkich nie trzeba się spowiadać. tyle że mający skrupuły nie kieruje się rozumem, ale swoim lękiem i na wszelki wypadek, choć rozum mówi jedno, on robi drugie...

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg