Gość0612 06.12.2019 11:25

Szczęść Boże! Mam jeszcze kilka pytań odnośnie Spowiedzi Św. a mianowicie czy można podzielić grzechy jeśli spowiadamy się z całego życia na grzechy dawne i powiedzieć, że już z nich się uwolniliśmy oraz wyznać grzechy popełniane ostatnio (z którymi ostatnio mamy problem) czy należy rozdzielić je na dwie osobne Spowiedzi?

Pyt.2. Czy jeśli uważamy, że z jakichś przyczyn chcemy powtórzyć Spowiedź (bo źle określiliśmy jakieś grzechy, nie podaliśmy ilości mniej więcej ciężkich grzechów i sumienie nam podpowiada, że to była niewłaściwa Spowiedź) i przypominają się nowe grzechy sprzed lat to czy popełniamy grzech Spowiadając się jeszcze raz dołączając niewyznane stare grzechy i wyznając jaśniej te same grzechy?

Pyt. 3. Czy jeśli w czasach szkolnych popełniliśmy jakiś czyn typu dręczenie rówieśnika ale nie wiedzieliśmy wówczas, że to grzech to czy należy się z tego spowiadać? Bóg zapłać

Odpowiedź:

1. Sensownie jest wyznać wszystkie tego grzechy podczas jednej spowiedzi. Zwłaszcza gdy mamy na sumieniu grzechy ciężkie. Wtedy to wręcz konieczność.

2. Decyzję o spowiedzi generalnej warto zawsze uzgodnić ze spowiednikiem. Gdy nie jest to pierwsza taka spowiedź, a poprzednia miała miejsce niedawno, uważam to wręcz za konieczne. Lekarstwo generalnej spowiedzi na sytuację problemów ze skrupułami musi być dawkowane bardzo ostrożnie. Twoje pytanie pokazuje, że może być nadużywane, więc też nieskuteczne. Dlatego - pytać spowiednika.

3. Koniecznie trzeba się spowiadać tylko z grzechów ciężkich. Także gdy chodzi o spowiedź generalną. Nie wiem co kryje się pod hasłem dręczenia, więc konkretnie nie odpowiem.

J.