Gość 04.12.2019 21:54

1. Czy mając 18 lat ma się moralny obowiązek płacić abonament rtv, kiedy to rodzicie jeszcze płacą część rzeczy
( rachunków) za mnie ;jeśli nie to w jakim wieku będę miał taki moralny obowiązek?

2. Czy mówienie wulgarnych słów jest zawsze grzechem lekkim, nawet wtedy gdy ktoś mówi wulgarne słowa nazywające intymne narządy?

3. Czy można zarabiać pieniądze nielegalnie nie zgłaszając tego w rzadnym urzędzie, chodzi mi o handel np owocami leśnymi, wytobami swojskimi, branie pieniędzy za rozwożenie ludzi po imprezie czy chodzenie po kolędzie? Oczywiście czy to nie jest grzechem?

Odpowiedź:

1. Chodzi o to, kto jest właścicielem telewizora; kto powinien płacić abonament. Trudno by robiły to dzieci, nawet dorosłe, skoro nie ich jest mieszkanie....

2. Ciężar tego grzechu nie zależy od samych wypowiadanych słów, ale też od okoliczności. Np. do kogo się te wulgarne słowa kieruje; czy to chodzi o obrażenie kogoś, czy "zwykły" rynsztokowy język... Ot, takie słowo "krowa". Gdy mówimy o zwierzęciu obraźliwe nie jest. Gdy o osobie - tak.

3. Podatki płacić należy, ale jeśli to drobna działalność, dorywcza, to trudno mówić o poważnym grzechu. Proszę zwrócić uwagę, że jest w polskim prawie podatkowym dochód zwolniony z podatku. Chyba nawet obecnie zwiększany, Bo ustawodawca wie, ze nie ma sensu zajmować się z problemami z takim detalem...

J.

 

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg