Ocieplenie 23.10.2019 22:54

Witam
Jak mam podchodzić do grzechów zwiazanych z dbaniem o środowisko tyle sie teraz mówi o globalnym ociepleniu w które średnio wierzę ale rozumiem że o środowisko trzeba dbać. Od jakiegoś czasu w Krakowie nie można Palić paliwami stałymi np. węglem i co teraz człowiek który złamie ten przepis odrazu popełnia grzech? Jak za jakis czas ten przepis rozejdzie sie na cały nasz kraj to co ja paląc w piecu na wsi węglem albo drewnem bede popełniał grzech? no bo przecież bede zanieczyszczał środowisko.
Jestem za tym żeby o srodowisko dbać ale człowiek żyć jakoś musi i napewno w jakimś stopniu to srodowisko zanieczyszcza ale te zakazy sa chore jeszcze chwila i w lesie nei bedzie można sie załatwić bo to też szkodliwe dla lasu.
Jak powienienem do tego podchodzić jako katolik bo cięzko mi zrozumiec że coś co przez wieki uważae bylo za coś normalnego mówie o paleniu węglem juz przez niektórych ksieży uważane jest za grzech jak jutro ktoś zdecuduje że mamy poruszać sie samochodami alektrycznymi to jazda zwukłem autem bedzie grzechem? Dla mnie to nie zrozumiałe tym bardziej że bogatemu łatwo jest mówić o idei czystego świata a ludzie ubodzy żyją jak mogą nie kazdego stać ogrzać dom np.gazem nie każdego stać na elektryczny samochód. Mało tego skoro wegiel to takie zło to górnik pracujacy w kopalni też grzeszy?

Odpowiedź:

Tu chodzi o korzystanie ze środowiska. Umiarkowane albo nadmierne. W ostatnich latach wzrosła nasza świadomość odnośnie do tego, jak liczne jednostki mogą prowadzić do ekologicznej katastrofy. Dalej jednak nie uważałbym palenia w piecu węglem za grzech, zwłaszcza ciężki. Tym bardziej jeśli piec spełnia stawiane w ogólnopolskim prawie wymagania. Co innego palenie gumą, plastikiem czy jeszcze jakimś innym świństwem... Mowa oczywiście o ciągłym paleniu takich rzeczy, a nie tym, że raz ktoś coś takiego spalił...

Ja akurat jewste zdania, ze w ramach ochrony środowiska powinniśmy przede wszystkim zrezygnować z klimatyzacji. Bo od gorąca takiego jak jest nawet latem, raczej się nie umiera. A od zimna można i poważnie się rozchorować i umrzeć. Zresztą... Stosowanie klimatyzacji dodatkowo ogrzewa otoczenie. O czym zdaje się ekolodzy zapominają...

J.