Gość 08.10.2019 14:07

Witam
Prosiłbym o ukrycie treści pytania nr 1
1. (...)

2( tego proszę już nie ukrywać)
Według Nauki Kościoła Chrystus poprzez Swoją śmierć otworzył duszom drogę do nieba. A co z Janem Chrzcicielem albo ze św. Józefem? Przecież oni umarli przed Ukrzyżowaniem Jezusa. Czy to znaczy, że nie trafili od razu do Nieba?
3 (również proszę opublikować)
Podobno ksiądz codziennie musi odprawić Mszę Św. A co np. w domu księży emerytów, gdzie mieszka np. 25 księży? Przecież nie odprawią 25 Mszy...
4 (proszę opublikować, jeśli odpowiadający się zgadza)
Kim jest Odpowiadający? Teologiem czy kim? Tak z ciekawości pytam.
Dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedź:

1. Nagość można zobaczyć przypadkiem, niechcący. Może to wywołać podniecenie, ale jeśli człowiek tego nie chce, nie akceptuje, stara się opanować i wyciszyć, nie ma mowy o grzechu.

2. Kościół wierzy, ze Jezus umarł także za tych, którzy żyli przed Nim. Na prawosławnych ikonach przedstawia się Chrystusa podającego rękę Adamowi i Ewie. To wyraz tego właśnie przekonania. A w Wyznaniu wiary przypomina o tym stwierdzenie, że po swojej śmierci Jezus "zstąpił do piekieł". Piekła, nie piekło, to stan, w którym przebywały przez zmartwychwstaniem Jezusa dusze sprawiedliwych. Nie mogły osiągnąć nieba, bo te był jeszcze zamknięte, ale mogły już być go pewne, o ile Mesjasz zwycięży. No i zwyciężył, pokonał grzech, śmierć i szatana.

3. Ksiądz nie musi codziennie odprawiać Mszy. Ma, jak każdy wierny, obowiązek uczestniczenia w Mszy w niedzielę. Gdy kapłanów jest więcej, a każdy chce odprawiać, to po prostu koncelebrują; odprawiają Msze razem: jeden przewodniczy, reszta w określonych przepisami momentach i w określony w nich sposób się włącza.

4. Teologiem jestem, ze sporym doświadczeniem katechetycznym.

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg