Gość 11.09.2019 09:57

1.czy jeśli miałem wątpliwości co do wagi grzechu i nie przyjąłem komunii po czym w domu poczytałem na ten temat i wyszło że nie popełniłem grzechu to w na kolejnej mszy mogę iść do komunii.
2.czy jeśli pomyle się podczas rachunku sumienia i uznam że coś nie było grzechem i się z tego nie wypowiadam a po spowiedzi stwierdze że jednak powinienem to wyznać to moja spowiedź jest ważna? Nie chodzi o zatajenie ale o zła ocenę jakiejś sytuacji. Oczywiście wiadomo że trzeba to wyznać na kolejnej spowiedzi ale czy czy ta pierwsza była ważna skoro nie było intencji zatajenia i czy spokojnie przystapywac do komunii a ten temat poruszyć na spokojnie przy kolejnej spowiedzi.?
3.czy obrzarstwo jest grzechem ciężkim? Ostatnio najadlem się tak że brzuch mnie rozbolal i musiałem wypić krople żołądkowe a potem jeszcze pojawiła się myśl że to może ciężki grzech?

Odpowiedź:

1. Tak, możesz.

2. Istotne dla oceny ważności spowiedzi jest to, co myślałeś przed nią. Nie to, co przyszło Ci do głowy po niej.

3. Nie sądzę, by to był grzech ciężki. Choćby z tego powodu, że pewnie przeholowałeś przez nieostrożność, a nie mając w planie objeść się tak, żeby Ci było niedobrze. Czyli brak świadomości, że jedząc robisz coś złego. Zresztą problem obżarstwa to raczej nie kwestia wpływu na zdrowie, ale.. okradania. Najem się aż po dziurki w nosie, a to, że moi bliscy są głodni już mnie nie obchodzi. Klasyczny przykład? Z alkoholem. Są tacy, którzy uważają, że na chleb może nie być, ale na alkohol wystarczyć musi....

J.