Gość 25.02.2019 17:26

Witam.

1.Dlaczego w piątek ustanowiony jest post akurat od mięsa, a nie innego produktu? I co ma zrobić osoba, która jest wegetarianinem? Czy powinna nałożyć na siebie post innego typu, a jeśli tak, to jakiego? Czy np.niejedzenie słodyczy w ten dzień wystarczy?

2.Do kiedy najpóźniej trzeba wypełnić zadaną pokutę ze Spowiedzi? Nie mam tu na myśli takiej, która zajmowała by kilka dni czy jest rozciągnięta w czasie, ale taka, która na przykład ogranicza się do konkretnej modlitwy, Litanii, Koronki itp.

Czy można przystąpić do Komunii nie mają jeszcze wypełnionej pokuty, nawet po kilku dniach od Spowiedzi (bo zwyczajnie, jakoś nie umiałam się do tego zebrać)?
I czy jak idziemy do następnej Spowiedzi, to tę pokutę poprzednią trzeba mieć już wypełnioną?
Dziękuję.

Odpowiedź:

1. Widocznie w czasach gdy ustalano zasady postne mięso uchodziło za rarytas. Rezygnowano więc z czegoś najlepszego. Zresztą zasady postne w dawnych wiekach były dużo bardziej rozbudowane...

Wegetarianin... Nie ma obowiązku nakładania na siebie w piątki jakiejś innej formy wstrzemięźliwości, ale oczywiście chwalebnym będzie, gdy to zrobi. Także jesli zrezygnuje z owych słodyczy (chyba że też  nie lubi ;))

2. Jak najwcześniej. Najpóźniej przed kolejną spowiedzią . I chyba w tym zawiera się tez odpowiedź na pozostałe pytania :)