Gość 30.12.2018 22:46

CYTAT:

Albert 12.12.2012 17:10

1.

Gość 27.10.2016 23:18

Czy intensywne odrabianie lekcji i nauka w niedzielę to grzech ciężki? Chodzi mi o przypadek, gdy można było odrobić je przynajmniej w części w sobotę, ale gdy nauki jest dużo, a poza tym komuś w szkole idzie tak sobie, to wiadomo, że lekcje odpychają... (...)

Odpowiedź:
Proszę ten dylemat rozwiązać ze spowiednikiem. Zasadniczo odrabiania w niedzielę zadać domowych nie uważa się za grzech, zwłaszcza ciężki...

J.

2.

Dzień dobry,

uczenie się/pisanie prac na studia w niedzielę chyba nie jest grzechem?
A co w sytuacji, kiedy niedzielę traktuje się jako główny w tygodniu dzień na naukę (głównie pod względem poświęcanego czasu)?

Dziękuję za odpowiedź

Odpowiedź:
Nauka zasadniczo nie jest traktowana tak samo jak praca Nie przeszkadza też w świętowaniu innym. Faktem jednak jest, że w sytuacji gdy ktoś tylko studiuje jest robieniem tego, co robi się na co dzień. A można przecież, przynajmniej część spraw, robić w inny dzień.

Jaki to grzech musisz rozstrzygnąć w swoim sumieniu...

J.

KONIEC CYTATU (cytatów)
----------------

To ostatnie zdanie: "Jaki to grzech musisz rozstrzygnąć w swoim sumieniu..." - czy dobrze rozumiem, że istnieje możliwość, że to mógłby być (jest) grzech ciężki?

W tym kontekście również: "Proszę ten dylemat rozwiązać ze spowiednikiem. Zasadniczo odrabiania w niedzielę zadać domowych nie uważa się za grzech, zwłaszcza ciężki..."
Konsultacja ze spowiednikiem jest zalecana wtedy, gdy istnieje możliwość grzechu ciężkiego?

Odpowiedź:

Nie. Napisałem: zasadniczo to grzech lekki. Ale zawsze mogę istnieć okoliczności, które zwiększają wagę grzechu. Przede wszystkim chodzi o to, że to, czy dany grzech jest ciężki czy lekki powinno się zasadniczo konsultować ze spowiednikiem, a nie pytać o to w serwisie internetowym. Każdego zła, nawet małego, należy unikać. Nie może być tak, że człowiek sobie pozwala na lekkie grzechy i je lekceważy, bo nie trzeba się z nich spowiadać. Grzech jednak  jest grzechem.

J.