Gość 13.09.2018 12:40

Czy można kłamać na temat swojego wynagrodzenia (mówić, że się zarabia więcej niż w rzeczywistości) przed znajomymi? Ktoś np. nie chce o tym mówić, ale znajomy go pyta i wtedy ten ktoś odpowiada znajomemu zawyżoną kwotę.

Odpowiedź:

Kłamać nigdy się nie powinno. Wyjątkiem są sytuacje, gdy człowiekowi, który o coś pyta, prawda się nie należy. Np. gdy chce uzyskaną w ten sposób informację wykorzystać do jakiegoś zła - np. gdy bandyta pyta o miejsce ukrycia się jego (niedoszłej jeszcze) ofiary.

Czy wiedza na temat czyichś zarobków to wiedza należna czy nie? Konkretnie, odnośnie do układów towarzyskich, nie np. przy staraniu się o zapomogę?  Nie umiem tego jednoznacznie rozstrzygnąć. Moim zdaniem trzeba było się upierać i nie mówić. Natomiast nie wydaje mi się, by okłamanie w takiej sytuacji było jakimś poważnym naruszeniem cnoty prawdomówności... Ani ta wiedza pewnie nie była temu człowiekowi potrzebna, ani - tak można domniemywać na podstawie tego co piszesz - ten pytający człowiek nie miał dobrych intencji i chodziło o jakieś tam sprawienie Ci przykrości... Ja bym tu grzechu ciężkiego nie widział.

J.