Gość 28.07.2018 17:42

Witam serdecznie. Mam kilka pytań do osoby Odpowiadającej:
1.Dlaczego okultyzm jest grzechem i w czym dokladnie tkwi tutaj zagrozenie i zlo?
2.Czy sen swiadomy jest tez grzechem i jest zabroniony przez Kosciol?
3.Czy katolikom można używać zwrotu: Shalom? Czy chodzi tutaj o zwykłe językowe pozdrowienie, czy raczej ma to znaczenie religijne?
4.Co oznacza Chrzest w Duchu Św., dlaczego się go przyjmuje i jak go można dostąpić? Nie bardzo też rozumiem, czy to czuje się wewnętrznie że jest się gotowym na przyjęcie Ducha Świętego-tak świadomie i na poważnie-czy to tak naprawdę decyzja Ducha Świętego, że dana osoba ma służyć grupie ludzi takim a nie innym charyzmatem… W sensie, na ile to wynika z decyzji i wyboru człowieka, czy może być też i tak, że wolą Boga nie jest, aby ten a ten człowiek nie posługiwał żadnymi charyzmatami.
5.Skad sie biorą się strach i różne lęki w życiu duchowym? Czasami mam wrażenie, że staram się oddawać wszystko Chrystusowi, ale mimo to, przychodzi jakieś poczucie lęku, destabilizacji, czy poddawania w wątpliwość, że Bóg, pomimo nawet przeciwności, poprowadzi to, co w naszym życiu zaczyna. Co umacnia naszą wiarę i zaufanie Bogu, by być osobą silniejszą duchowo?
6.Co oznacza ‘otwarcie sie na Boga’? Słyszałam takie słowa od księdza, który mnie spowiadał, że za mało otwieram się na Boga, ale nie bardzo rozumiem w czym konkretnie można robić postępy, by Bóg mógł ‘lepiej’ w nas działać, a my z Nim.
7.Czy oglądanie musicalu ‘Jesus Christ Superstar’ jest właściwe? Jakąś moją taką obawą jest to, że Osoba Jezusa no nie kojarzy mi się raczej z muzyką rock, czy ‘Superstar’, i zastanawiam się, czy to nie jest takie zeświecczenie chrześcijańskich treści religijnych?
Dziękuję serdecznie za czas i odpowiedź. Z Bogiem

Odpowiedź:

1. Kościół uważa za grzeszne uleganie zabobonom, bałwochwalstwo oraz wróżbiarstwo i magię, gdyż wprost godzą one w miłość Boga; naruszają pierwsze przykazanie. Okultyzm często jest z poprzednimi związany. Bywa też czczeniem demonów.

2. Zdaniem mądrych chrześcijan eksperymentowanie na sobie, na swojej świadomości, jest niebezpieczne.

3. Można.

4. W zasadzie każdy chrzest jest chrztem w Duchu Świętym. I w sumie też każde bierzmowanie jest związane z przyjęciem Ducha Świętego. Chrzest w Duchu Świętym to nie sakrament, ale pewne duchowe doświadczenie; doświadczenie bliskości Boga, mocy jego działania. Nie można więc go przyjąć w sensie przyjęcia jakiegoś obrzędu, można go doświadczyć. A na ile człowiek ma ten czy inny charyzmat, to już powinien rozeznać ten, kto we wspólnocie ma dar rozpoznawania charyzmatów. Człowiek we własnej sprawie jest raczej złym sędzią...

5. Trudno jednoznacznie na to pytanie odpowiedzieć. Lęki bywają różne. Czasem lęk jest zdrową reakcją na sytuację zagrożenia czy rzucenia się z motyką na słońce. Czasem może wynikać z jakichś problemów, złych doświadczeń. Czasem może być elementem strategii szatana, który chce odciągnąć od dobrego. Bardzo różnie to być może i trudno mi tu podawać jakieś genialne zasady rozeznawania co i jak.

Nie wiem na przykład co rozumiesz przez to, że boisz się, czy Bóg Cię poprowadzi przez życia. Na pewno poprowadzi. Pytanie tylko, czy Ci się ta Jego droga będzie podobała. Bo to może być bardzo trudna droga. Generalnie: nie jest tak, ze człowiek, który oddaje życie Jezusowi zaraz wszystkiego przestaje się bać. CHodzi o to, że ufając Chrystusowi łatwiej strach pokonać...

6. Nie wiem co ów ksiądz miał na myśli. Ja uważam, że otwarcie się na Boga to z grubsza uznanie, że On jest Panem i że zawsze ma rację. To powinno skutkowac wiernością wobec przykazań, które nam daje. Nawet jeśli wydają się trudne do zachowania.

7. Ten musical nie przedstawia oczywiście Jezusa takim, jaki był. Gdyby tylko jego przesłaniem się kierować, byłaby to swoista karykatura. Ale nie ma nic złego w tym, że człowiek ten musical ogląda. Może być ciekawą inspiracją do przemyśleń na temat Jezusa, bo akcentując ten czy inny rys Jezusa może sprawić, ze wreszcie go zaczniemy dostrzegać....

J.