Kinimodm 13.06.2018 13:07

1.Czy mówienie o kimś przed innymi źle, np. o kimś kto pije alkohol mówienie, że lubi alkohol lub uspokaja się przy użyciu alkoholu to grzech ciężki?
2.Czy mówienie o kimś kto hoduje narkotyki, że bierze narkotyki i sprzedaje je innym to grzech ciężki jeśli nie wie się w jakim celu je hoduje(nie wie się czy to prawda, że bierze i sprzedaje a wie się, że to prawda, że hoduje)?
3. Czy mówienie innym prawdy o innych osobach(o ich wadach i grzechach) to grzech ciężki, jeśli one o tym nie wiedzą?

Odpowiedź:

W sferze ósmego przykazania, czyli tego regulującego kwestie dotyczące prawdomówności, jest wiele możliwość popełnienia grzechu. Pierwszym, wprost zakazanym przez to przykazanie, jest oszczerstwo. Oczernianie polega na mówienie złej nieprawdy o drugim człowieku. Zgrzeszyć można gez pochlebstwem. To z kolei mówienie czegoś dobrego, ale nieprawdziwego o drugim człowieku, gdy intencje tego, kto mówi są złe. Np chce w ten sposób kogoś ośmieszyć albo mówimy tak, bo oczekujemy, ze to przyniesie nam korzyść. Jest też grzech obmowy - czyli niepotrzebnego mówienia złej prawdy o drugim człowieku, najczęściej z intencją zaszkodzenia mu. Grzechem jest też rzucanie fałszywych podejrzeń, powtarzanie informacji złych, ale niesprawdzownych. Sporo tego. Ciężar tego grzechu zawsze zależy od wielkości krzywdy. Zazwyczaj w przypadku oszczerstwa jest ona największa. Ale innymi też można człowiekowi poważnie zaszkodzić...

J.