Gość Kuba 30.04.2018 08:55

Jak to jest z zakupami w niedzielę? Czy jeśli pójdę w niedzielę i kupię jedną rzecz w sklepie to nie mogę iść następnym razem do Komunii Świętej? A drugie pytanie odnośnie pracy w niedzielę. Jeżeli byłem w kościele, posiedziałem z rodziną w domu, a pojechałem na 18 do pracy to czy mam grzech i także nie mogę następnym razem przystąpić do Komunii?
Z góry dzięki za poświęcony czas, pozdrawiam.

Odpowiedź:

1. Nie wydaje mi się, by kupienie jednej rzeczy w niedzielę było grzechem... Właściwie to dokładniej tak: gdy ktoś kupuje w niedzielę, bo musi, bo czegoś ważnego zapomniał kupić, wcześniej nie mógł, to trudno mówić o grzechu. Zwłaszcza ciężkim. Na pewno jednak jest mocno nie w porządku, kiedy ktoś planuje niedzielne zakupy. Zwłaszcza jeśli to stała praktyka.

2. Praca w niedzielę... W gruncie rzeczy nie chodzi o to, ile procent niedzieli poświęci się na pracę, a ile rodzinie. Chodzi o to, czy wykonywanie tej pracy w niedzielę jest niezbędne. I tak na przykład zrozumiałe, że pracuje tego dnia służba zdrowia, kierowcy komunikacji, stacje benzynowe (ludzie podróżują, wiadomo), policja, czy różne pogotowia (nie tylko ratunkowe czy straż pożarna). Wiadomo też, że mogą pracować ci, którzy pomagają innym dobrze przeżyć niedzielę. Np. pracujący w restauracjach. Ale wiadomo też, że są sprawy, które mogą poczekać do poniedziałku. Tak jak czekają wszystkie urzędy, szkoły, banki i inne...

J.