PaulaWiktoria 30.04.2018 07:04

1. Od pewnego czasu podczas modlitwy dręczu mnie natrętne myśli, które są przeciwne Bogu. Odrzucam je od razu po pojawieniu się, ale sumienie ciągle mi je wyrzuca. Nie potrafię nad tym zapanować. Czy jest to grzech?
2. Jeżeli słucham muzyki w nieznanym mi języku, a potem okazuje się iż są tam bluźnierstwa czy mam grzech?
3. Czy grzechem jest słuchanie muzyki z bluźnierstwami. Dodam iż nie zwracam za bardzo uwagi na przeslłaanie, aale na rytm muzyki.
4. Od pewnego czasu coś mnie dręczy. Mam natrętne myśli, które staram się powstrzymaać. Ciąglę wpadam w stany lękowe. Zasypiam przy zapalonym świetle i z różańcem w ręku, bo się boję. Czy mogę coś z tym zrobić???

:)

Odpowiedź:

1. Złe i natrętne myśli, także te rodzące się podczas modlitwy, nie są grzechem. Właśnie z powodu tego, że są "natrętne". Ty je odrzucasz, a one wracają. Grzechem może być tylko to zło, którego człowiek chce. A nie to, któremu się sprzeciwia. A tych myśli nie chcesz, czyż nie? Nieważne, że rodzą się w Twojej głowie. To jeszcze nie znaczy, ze ich chcesz. Twoje prawdziwe intencje widać w tym odrzucaniu tych myśli...

Ale... Przeczytałem też to, co napisałaś w punkcie 3. Dziwisz się, że te bluźniercze myśli Cię nachodzą, skoro takiej muzyki słuchasz, niby nie zważając na słowa, ale na rytm? Widać te słowa mocniej do Ciebie przenikają, niż Ci się wydaje.

2. Grzech można popełnić tylko mniej lub bardziej świadomie i dobrowolnie zgadzając się na zło. Jak nie znasz języka i nie wiesz, co ludzie śpiewają. to trudno mówić o świadomości uczestniczenia w jakimś złu. Możesz mieć co najwyżej podejrzenia. Gdy chodzi o gatunek muzyki znany z używanych w tekstach piosenek bluźnierstw...

3. Moim zdaniem to grzech. Bo zgadzasz się na to, że ktoś bluźni. Słuchałabyś takiej muzyki, gdyby wyzywano w niej np. Twoich rodziców czy inne bliskie Ci osoby?

4. Wydaje mi się, że odpowiedzią na to Twoje pytanie, a po części także na pytanie 1 jest to, co napisałaś w punkcie 3. Karmisz się bluźnierstwami. I dziwisz się, że potem wracają do Ciebie nawet podczas modlitwy? Dziwisz się, że te demony zdają się wchodzić w Twoje życie?

Rada: przestać słuchać muzyki z bluźnierstwami. I módl się.

J.