Gość 24.04.2018 17:55

„Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym przyjąć Komunię Świętą.”

„W Polsce czas przyjmowania Komunii świętej wielkanocnej jest długi, gdyż trwa od niedzieli poprzedzającej Środę Popielcową do uroczystości Trójcy Przenajświętszej.”

Chciałbym zapytać, czy jakbym przyjął komunię raz, lub nawet wiele razy w roku, w czerwcu, grudniu, w Adwencie, Okresie Zwykłym, ale w tym przeznaczonym dla tego przykazania kościelnego okresie wielkanocnym z pewnych powodów nie mógłbym przyjąć Komunii Świętej, to czy złamię to przykazanie kościelne? Bo z częścią pierwszą tego przykazania (raz w roku), raczej nie mam problemu, bo przyjmuję wiele razy. Ale właśnie czy jakbym (z pewnych powodów), nie mógł przyjąć Komunii Świętej w okresie wielkanocnym (od niedzieli poprzedzającej Środę Popielcową do uroczystości Trójcy Przenajświętszej), to czy złamię to przykazanie kościelne, bo mówi ono też właśnie o „nakazie przyjęcia komunii akurat w tym okresie”?

W tym roku z pewnych powodów chyba nie będę mógł przyjąć Komunii Świętej w tym okresie wielkanocnym. Ale na początku tego roku liturgicznego i kalendarzowego przyjmowałem, nie raz. Zatem czy złamię to przykazanie kościelne jeśli nie spożyję w tym okresie wielkanocnym Komunii Świętej, mimo że nie raz spożywałem ją poza tym okresem (w tym roku)? Mój przypadek jest wyjątkowy, bo zdaję sobie sprawę, że jest to przykazanie takiego minimum dla powiedzmy letnich chrześcijan i jest to taki nakaz by choć raz przyjęto. Ale czy reguła tego przykazania sięga też dalej i ja choć wiele razy przyjmuję w roku, to choć teraz w tym okresie wielkanocnym z pewnych powodów nie będę mógł przyjąć, to czy złamię to przykazanie kościelne, bo reguła tego przykazania mówi dla każdego już chrześcijanina ogólnie (nawet gorliwego) o nakazie przyjęcia komunii akurat w okresie wielkanocnym raz i nie ważne, że przyjmowało się wiele razy (poza tym okresem) w danym roku? Czy taka reguła jest zatem w tym przykazaniu i czy złamię to przykazanie jeśli nie spożyję w tym okresie wielkanocnym komunii, mimo że przyjąłem ją ostatni raz przed tym okresem?

Dziękuję za wyjaśnienie.

Odpowiedź:

Wydaje mi się, że przykazanie jest jasne: w czasie wielkanocnym. I są dokładnie wyznaczone ramy czasowe. Co do materii nieprzyjęcie komunii w tym czasie byłoby więc grzechem. Ale pisze Pan o niemożności przyjęcia Komunii. Jeśli jest jakiś sensowny powód, to przecież nie ma dobrowolności czynu, prawda? A każdy grzech, a na pewno ciężki to nie tylko zły czyn jako taki ale także wola człowieka, który tego zła chce...

J.