Kasia 19.02.2018 20:34

Szczęść Boże, chciałam zapytać o pewną kwestię związaną z moją chorobą. Leczę się z nerwicy, ale zawsze przy wypełnianiu kwestionariusza przy badaniach lekarskich, np. przed rozpoczęciem pracy, nie zaznaczam choroby psychicznej, bo wiem, że mogłoby to skomplikować całą sprawę. Pytałam o tę kwestię na spowiedzi - ksiądz powiedział, że nie muszę się przyznawać do choroby, ale ja wciąż nie jestem pewna, czy postępuję słusznie. Czy mogłabym poprosić o opinię w tej sprawie i poradę? Z góry dziękuję i pozdrawiam!

Odpowiedź:

Czy nerwica jest chorobą psychiczną? Wydaje mi się, że tak się tego nie kwalifikuje. Moim zdaniem spokojnie możesz robić tak, jak wskazał Ci spowiednik.

Nie wiem jaką masz nerwice i o jaką ubiegasz się pracę. Wydaje mi się jednak, że zawsze warto w takich sytuacjach pamiętać o konieczności zachowania pewnego zdrowego rozsądku. Nie potrafię podać przykładu dotyczącego nerwicy, ale chodzi mi np. o sytuacje, w której ktoś z wielkim i nie do opanowania lękiem wysokości ubiegałby się o pracę strażaka. Wiadomo, jego lęk mógłby zaważyć na powodzeniu akcji ratunkowej. Albo np. gdyby maszynistą próbował zostać ktoś, kto nie rozróżnia kolorów... To są takie rzeczy, na które powinno się jednak uważać. Nie chodzi o złamanie pewnych przepisów,ale o potencjalne sprowadzenie na innych realnego niebezpieczeństwa...

Ale - powtórzę to raz jeszcze - moim zdaniem możesz i nawet powinnaś postąpić zgodnie z rada spowiednika.

J.