Pytanie 19.02.2018 12:59

Jak to jest z tą kara śmierci stosowana jeszcze do nie dawna w niektórych Stanach w USA czy zabicie człowieka w imię prawa jakiegoś stanu czy państwa jest grzechem a jeśli tak to kobietę za to odpowiedzialność ustawodawcy? Sędzia? Człowiek który wykonuje wyrok.? Powiem szczeze że nie potrafię tego zrozumieć no bo przecież chodzi o prawo stworzone przez ludzi więc kto może decydować o tym czy ktoś będzie żył czy nie czy my jako ludzie mamy prawo o tym decydować tylko Bóg jest dawca życia więc to on powinien decydować kto jak długo będzie żył

Odpowiedź:

W KKK 2267 napisano tak:

Kiedy tożsamość i odpowiedzialność winowajcy są w pełni udowodnione, tradycyjne nauczanie Kościoła nie wyklucza zastosowania kary śmierci, jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem skutecznej ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem. Jeżeli jednak środki bezkrwawe wystarczą do obrony i zachowania bezpieczeństwa osób przed napastnikiem ograniczyć się do tych środków, ponieważ są bardziej zgodne z konkretnymi uwarunkowaniami dobra wspólnego i bardziej odpowiadają godności osoby ludzkiej.

Istotnie dzisiaj, biorąc pod uwagę możliwości, jakimi dysponuje państwo, aby skutecznie ukarać zbrodnię i unieszkodliwić tego, kto ją popełnił, nie odbierając mu ostatecznie możliwości skruchy, przypadki absolutnej konieczności usunięcia winowajcy "są bardzo rzadkie, a być może już nie zdarzają się wcale".

Odpowiedzialność za to ponosi solidarnie ustawodawca, sędzia, który wydaje taki wyrok, prokurator, który się takiej kary domaga i społeczeństwo, które karę śmierci popiera.

J.