Gość 19.01.2018 18:28

Witam wszystkich.
Mam problem mam od pewnego czasu mam problemy związane z wiara.
1.Byłem u spowiedzi generalnej choć chodziłem do spowiedzi regularnie choć miałem do nich wątpliwości bo prawie nigdy nie robiłem rachunku sumienia oraz czy nie zatailem jakiegoś grzechu. Po tej spowiedzi miałem wątpliwości czy czegoś nie zatailem w trakcie oraz wiele grzechów mi się przypomnieli po tej spowiedzi oraz nie będę mógł wynagrodzić bliźniemu . Wszystkie te grzechy próbowałem sobie powtórzyć i zapisałem. Teraz chce powtórzyć spowiedz. (...)

Odpowiedź:

Najlepiej będzie, jeśli spytasz spowiednika. Spowiedź generalna nie jest czymś, co powinno się ciągle powtarzać, bo coś tam się przypomniało albo coś za mało dokładnie wyznało. To może nawet człowiekowi zaszkodzić. Dlatego to spowiednik musi zdecydować, czy w Twoim przypadku taka spowiedź jest wskazana albo i konieczna. I trzymaj się tego, co spowiednik powie...

Co do wyznawania grzechów... Ogólna zasada dotycząca wyznawania grzechów przeciwko 6 przykazaniu jest taka, ze wyznanie to nie musi być zbyt szczegółowe. Często nawet nie powinno. Konkretniej: gdy mówisz o nieczystych myślach nie musisz opowiadać szczegółów. Ogólne stwierdzenie wystarczy.

J.