14.01.2018 14.01.2018 14:15

1)Spowiadałem się w niedzielę, moja spowiedź trwała około 5 minut.Czy dlatego, że byłem tylko na jednej Mszy Świętej podczas której się spowiadałem muszę iść na jeszcze jedną Mszę Świętą?

2)Podczas tej Spowiedzi Świętej gdy ksiądz powiedział co mam odmówić na pokutę pomyślałem, że nie odmówiłem 2 razy pokuty, ale nie powiedziałem tego księdzu bo byłem wtedy spowolniony i niezdecydowany.Czy dlatego, że tego nie powiedziałem moja spowiedź jest nieważna?

Dodam, że po tej Spowiedzi Świętej przypomniałem sobie, że odmówiłem 2 pokuty od spowiedzi, ale dość szybko i niedokładnie.

3) Czy przed Komunią Świętą wystarczy na chwilę przyklęknąć lub się ukłonić, czy też należy Komunię Świętą przyjmować na klęcząco?

Odpowiedź:

1. Zasadniczo nie wymaga się, by pójść drugi raz na Mszę. Taka jest praktyka. Bo nie wszędzie księża spowiadają przed Mszą i człowiek nie ma wyjścia...

2. W tej sytuacji nie było zatajenia. Pomijając już nawet to, że źle Ci się przypomniało i ze faktycznie te pokuty odmówiłeś, to trochę za późno CI się przypomniało i nic dziwnego, ze nie zdążyłeś zdecydować, by jeszcze to wyznać. Nie kłopocz się sprawą. Nic nie zataiłeś.

3. Według przepisów, gdy przyjmuje się komunię stojąc, należy wcześniej przyklęknąć. Nie ma obowiązku przyjmowania Komunii na klęcząco. Ale najlepiej dostosować się w tym względzie do tego, jak w danej parafii Komunię się przyjmuje. By zachować jedność w postawach...

J.