Gość 12.01.2018 18:53

Szczęść Boże,
Chciałem dowiedzieć się co jest podstawą do weryfikacji pytań. Otóż 30 grudnia zadałem pytanie (około godziny 23:05) lecz nie otrzymałem na nie odpowiedzi. Pytanie pisałem na telefonie, co jest trochę niewygodne, pomyślałem więc, że może przez przypadek w momencie wysłania skasowałem jego treść i pytanie nie doszło? A bardzo zależało mi na odpowiedzi.
Przy okazji chciałbym dowiedzieć się jeszcze czy jedzenie mięsa w piątek jest grzechem o materii ciężkiej i czy jedzenie np. zupy pomidorowej na rosole to pokarm mięsny?

Odpowiedź:

Jedzenie w piątek mięsa nie jest grzechem ciężkim, o ile nie jest wyrazem pogardy dla prawodawcy, Kościoła. Jeśli więc komuś zdarza się to sporadycznie, ale zasadniczo zachowuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w piątki, to nie popełnia grzechu ciężkiego.

Podstawą do udzielenia odpowiedzi czy skasowania pytania jest rozum. Kiedy widzę, ze nie ma sensu odpowiadać, kasuję. Nie zdarzyło i się to chyba jeszcze odnośnie do żadnej kategorii pytań z wyjątkiem pytań o "grzech nie grzech". Albo "grzech ciężki - grzech lekki". W pierwszym wypadku wystarczyłoby zastanowić się, czy chciałbym, żeby ktoś wobec mnie zachował się tak, jak ja zachowałem się wobec innych/ Albo czy to coś, co robię, jest dobre czy nie. W drugim - poza sytuacjami ewidentnymi - nie umiem odpowiedzieć na pytanie i wielokrotnie to już tu pisałem.

J.