Gość 28.11.2017 09:22

Witam
Czy odmawianie Nowenny Pompejańskiej w drodze liczy się? Odmawiam 4 części klęcząc, ale raz odmówiłam w drodze na uczelnię, nie za bardzo byłam skupiona na modlitwie...Czy powinnam zacząć od początku ? Wstydziłam się też czynić znak krzyża tak na ulicy ( chociaż to i tak robiłam). Czy to grzech ? Czy to nie jest brak okazywania szacunku w modlitwie ? Trzeba zacząć od początku?

2. Czy nieposłuszeństwo spowiednikowi to grzech ciężki ?

Odpowiedź:

1. Jeśli ktoś się wstydzi robić znak krzyża, ale mimo to robi go, to nie tylko nie popełnia grzechu, ale wręcz ma zasługę.

Co do Nowenny Pompejańskiej.... Modlitwa płynąca z serca zawsze jest dobra. Czy się klęczy, czy się idzie. A brak skupienia na modlitwie nie unieważnia jej. Gdy te rozproszenia są wynikiem jakiegoś zaniedbania, to może jest to modlitwa gorsza, ale ciągle jest to modlitwa. Nie wiem jak bardzo się rozproszyłaś, nie wiem też jak bardzo zazwyczaj jesteś skupiona. Ale jeśli z twoich ust płynęła modlitwa, to na pewno była to modlitwa. Niczego nie powtarzaj ani nie zaczynaj od początku. Bóg nie jest szczególarzem, który każdą niedoskonałość interpretuje na naszą niekorzyść...

2. Nie wiem o co chodzi, więc trudno mi się w tej sprawie wypowiedzieć. Co innego przecież, gdy ksiądz coś radzi,  a co innego, gdy nakłada taki czy inny obowiązek - np. oddania czegoś ukradzionego. Proszę wyjaśnić to w konfesjonale.

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg