Ania 25.11.2017 22:37

Witam, chciałabym prosić o opinię odpowiadającego na dwie kwestie. Zmagam się od dłuższego czasu z problemem natręctw myślowych, są to m.in. myśli o tematyce bluźnierczej, seksualnej z udziałem Maryji i szatana itp. Ostatnio do moich wątpliwości dołączyły kwestie piosenek.
Pierwsza kwestia - chodzi o to, że czasem kiedy mam natręctwa myślowe o wyżej wymienionej tematyce to pojawi się w mojej głowie jakiś tekst piosenki (być może po to żeby zagłuszyć tą wulgarną myśl). Problem w tym, że później kiedy przypomina mi się ten tekst to powraca również ta wulgarna myśl o której myślałam jak mi się pojawił w głowie tekst danej piosenki. Czy w takim wypadku mogę nadal słuchać tej piosenki? Czy będzie to czymś złym czy grzechem? Bo same piosenki nie zawierają nic złego. Poza tym zazwyczaj są to piosenki, które bardzo lubię i nie chciałabym rezygnować z ich słuchania. Oczywiście próbowałabym z całej siły blokować te myśli. Nie wiem też czy rezygnacja ze słuchania piosenek nie nasili problemu i uniemożliwi mi normalne słuchanie?

Druga kwestia - słucham zespołów o których wiem, że mają jakieś piosenki o szatanie. Przez sporo lat po prostu je omijałam i nie słuchałam, zapomniałam nawet co w nich było. Ale ostatnio coś mnie tknęło i chciałam zobaczyć co w nich było. Okazało się, że niektóre teksty są po prostu głupie np.

(...)

A chodzi mi o to, że wśród moich lęków są lęki dotyczące szatana, a konkretnie tego, że może się on w jakiś sposób mścić za to, że słucham danego zespołu (bez tych piosenek oczywiście) - który ma piosenkę, która może mu się nie spodobać, czy to atakując mnie własnie przez natręctwa myślowe czy jakoś inaczej. Zdaje sobie z tego sprawę jak to brzmi, ale niestety takie myśli nie są do końca zależne ode mnie :( Tak więc czy zdaniem odpowiadającego szatan ma taką władzę, żeby jakoś nas prześladować za teksty piosenek danego zespołu? Czy bez zgody Boga nie może nic nam zrobić? Chciałabym móc oddać oddać te myśli i lęki Bogu i słuchać dalej czego słuchałam, nie przejmując się i wierząc Bożej opatrzności ale jak to zrobić?

Odpowiedź:

1. Spokojnie, jeśli to tylko skojarzenie piosenki ze złym kontekstem, to na pewno nie ma powodu, by przypominanie sobie takiej piosenki uznać za grzeszne. Na pewno nie musisz rezygnować ze słuchania z dobrych piosenek. Choć oczywiście możesz.

2. Myślę, że natręctwa myślowe nie są działaniem szatana. Są czymś, co szatan może wykorzystywać, ale podłoże ma toto raczej naturalne. Tylko.. Po co właściwie słuchać piosenek zespołów, które mają niektóre teksty satanistyczne? Przyznaje, mnie znalezienie choćby jednej takiej w repertuarze zespołu zniechęca do całej ich twórczości. Właśnie przez pojawiające się wtedy skojarzenia. Ciągle myślę, że ta fajna piosenka jest śpiewana przez tych, którzy wcześniej wyrażali się pogardliwie o Bogu czy. Ja tego nie umiem oddzielić. Nawet jeśli to nie były jakieś straszne bliźnierstwa...

Do natręctw myślowych najlepiej podchodzić spokojnie, bez paniki. Po prostu ze spokojem, bez strachu,  kierować swoje myśli ku innym sprawom.

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg