Krystian 24.11.2017 22:38

1. Babcia przejeła dom po zmarłej bodajże mojej prababci. I znalezlismy my tam z tatem ochraniacze na nogi do gry w pilke. I wzielismy je. Nie uwazam zebys my ukradli, babcia raczej w pilke grac nie bedzie wiec sam nie wiem, oddac ?

2. Czy grzechy lekkie wymagają zadośćuczynienia?
W tym kradzież, oszczerstwa itp grzechy z ciezka materia ale popelnione nieswiadomie.

3. W internecie dostalem odp. ze jak nie slucham ksiedza na forum i innych ludzi, ze zamiast isc do konfesjonalu to zadaje pytania w internecie, to popelniam grzech, to prawda? Jak tak to jaki?

4. Jest gra (...)
5. Kolega mnie bil wiec czy jak go zlapalem mocno i odepchnalem w samoobronie to popelnilem grzech? Mialem sie dac bic?

Odpowiedź:

1. Babci pewnie te ochraniacze niepotrzebne, ale co szkodziłoby spytać?

2. Nie wiem jak można ukraść coś nieświadomie. A co do nieświadomego oszczerstwa, pomijając że mówić o bliźnich coś złego należy naprawdę uważać... Myślę, że jeśli wyrządzone przez nas zło nie jest przeszłością, a ma jakieś wyraźne skutki w teraźniejszości, to należy jakoś to zło naprawić. Kradzież i oszczerstwo na pewno.

3. Nie wiem o co chodzi. Prawdą jest, że jeśli czekasz, aż ktoś Cię w internecie usprawiedliwi, żebyś nie musiał iść do spowiedzi, to nie jest to uczciwe. Skoro mówią Ci "idź do spowiedzi" to widocznie powinieneś pójść.

4. Myślę że znasz przykazanie "nie kradnij" Ja nie znam się na tyle na zawiłościach licencyjnych takiej czy innej gry, żeby powiedzieć, czy zabierasz komuś coś, co się mu należy czy też nie. Prawda? Ale Ty to wiesz.

5. Nie, odpychając, nawet mocno, kogoś kto Cię bije nie popełniłeś grzechu.

J.

 

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg