Gość 22.11.2017 21:18

Czy katolik z czystym sumieniem może iść do wojska ?
Czy może posiadać broń ?
8 przykazanie brzmi "Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu" czyli kłamstwo w obronie kogoś nie łamie tego przykazania ?

Odpowiedź:

1-2. A czy katolik z czystym sumieniem może pójść do kina? Albo na mecz piłkarski? To właśnie pytania tego rodzaju. Wiadomo jak brzmi odpowiedź: to zależy co tam robi. Podobnie z wojskiem. Obrona ojczyzny jest zadaniem dobrym. Ale żołnierz może popełniać wiele bardzo różnych grzechów. Zwłaszcza w czasie wojny. Podobnie z bronią: mieć broń to coś zupełnie innego niż w taki czy inny ją sposób użyć. Podobnie jak posiadanie kuchennego żona nie jest żadnym grzechem, a dźgnięcie nim sąsiada już tak.

3. Oprócz grzechu oszczerstwa - o nim mówi 8 przykazanie - mamy też inne wykroczenia przeciw prawdzie. Jest nim np pochlebstwo, które prowadzi temu, komu schlebiają do pychy. Albo obmowa, będąca mówieniem prawdy, ale niepotrzebnie. Kłamstwo w czyjejś obronie nie musi być grzechem, ale może. Zależy od obiektywnej oceny sytuacji. Ot. kiedy bandzior pyta gdzie się schowała jego ofiara powiedzenie "nie wiem" choć wiem grzechem nie będzie. Ale już np. dawanie alibi złodziejowi w sądzie, gdy się wie, ze jest winnym, już na pewno jest grzechem.

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg