Gość 15.10.2017 15:55

Moje pytanie jest nastepujace: Jakie jest stanowisko kościoła w kwestii związku małżeńskiego zawartego w urzędzie stanu cywilnego. Pytam dlatego ze zawarlem taki zwiazek wyłącznie w urzędzie ponieważ moja żona jest świadkiem Jehowy i nie miałem możliwości zawarcia związku w kościele. Czy jest to grzech w oczach kosciola? Ja chodzę do kościoła żona na swoje zebrania, chce pójść do spowiedzi ale nie wiem czy jest to grzech. I jeszcze jedno pojawila.sie nam córeczka. Doszliśmy do kompromisu w kwestii chrztu a mianowicie podjęliśmy decyzję że dziecko samo zadecyduje o tym w której religi będzie praktykowac. Każde z nas ma prawo zabrać ze sobą dziecko czy to na zebranie czy do kościoła. Proszę o radę także w tej kwestii.

Odpowiedź:

Żeby w Kościele katolickim zawrzeć ważne małżeństwo trzeba to zrobić zgodnie z obowiązującymi weń zasadami albo, co jest możliwe w niektórych sprawach, zyskać na ich niedotrzymanie stosowną dyspensę od biskupa (załatwia to proboszcz). Należało po prostu przyjść do kancelarii parafialnej i tam przedstawić sytuację. Teraz w oczach Kościoła jesteś osobą samotną, żyjącą z kobietą bez ślubu...

Co do chrztu dziecka... Katolik powinien dołożyć starań, by dziecko zostało ochrzczone w Kościele katolickim, a potem po katolicku je wychować. Zdaje się jednak, że w sytuacji w której jesteś nie byłoby dobrze naciskać. 

Radziłbym po prostu skontaktować się z własnym proboszczem i przedstawić problem... Może on, mając lepsze rozeznanie w Twojej sytuacji dzięki rozmowie, będzie mógł wskazać coś bardziej konkretnego. 

J.