Gość22 21.04.2017 10:52

1. Czy gra w bukmacherkę to grzech? Takie stawianie kwot do 20 zł co jakiś czas.

2. Jeśli nie, to czy np. ksiądz może stawiać po 5-20 zł z wysokim kursem?

Odpowiedź:

1. Jeśli takie obstawianie nie naraża na szwank czyichś finansów, zwłaszcza rodziny, to grzechem nie jest. Warto jednak pamiętać, że obstawianie może z czasem stać się nałogiem. Wiele więc zależy od tego, co znaczy "od czasu do czasu". Zobacz zresztą TUTAJ

2. Ksiądz powinien takich rzeczy unikać. Wynika to z prawa kanonicznego. W kanonie 285 czytamy:

§ 1. Duchowni powinni powstrzymać się od tego wszystkiego, co wprost nie przystoi ich stanowi, według przepisów prawa partykularnego.

§ 2. Duchowni niech unikają tego, co chociaż nie jest nieprzyzwoite, jednak obce stanowi duchownemu.

W moim odczuciu obstawianie w zakładach obce jest stanowi duchownemu. 

J.