Gość 26.06.2015 15:39

Czy to podważa sens wiary?

Czy sensu wiary według was nie podważa fakt iż w zasadzie każdy region świata ma inną wiarę? Europa - Chrześcijaństwo, Ameryka została schrystianizowana i zasiedlona przez Europejczyków a wcześniej były tam religie Animistyczne , Indie - Hinduizm , Mongolia itp. - Buddyzm, Religie Chińskie ale tez Buddyzm w Chinach, Islam na Półwyspie Arabskim i w Azji mniejszej oraz całej Afryce północnej , Judaizm w Izraelu itp. itd. Czy mnogość religii oraz to że jest ona inna w zależności od kultury danego regionu i ludu nie podważa wiarygodności wiary ? Wychodzi na to że ludzie często muszą w coś wierzyć i w zależności od regionu wierzą w coś innego a i tak wiadomo że nigdy żadna religia nie będzie panująca bo tak samo jak chrześcijanie nie chcą przejść na inna religie tak samo nigdy nie zrobią tego Muzułmanie czy Buddyści .

Pozdrawiam

Odpowiedź:

Nie widzę powodu by uznać, że mnogość religii to dowód na to, ze wszystkie są nieprawdziwe. W najgorszym wypadku to dowód, że człowiek pragnie Boga. Ale może też powiedzieć, ze skoro religia jest sprawa tak powszechną, to Bóg jednak jest? No bo skoro na tyle różnych sposobów ludzie go widzą, to coś w tym musi jednak być, nieprawdaż? Tak się zazwyczaj do sprawy powszechnego mniemania w jakiejś sprawie podchodzi.

Jeszcze jedno. To powszechne pragnienie przez ludzi Boga jest w sumie dowodem na Jego istnienie.Dlaczego? Z doświadczenia wiemy, że z materii jest tylko materia. E=mc2 i basta. Jak się materia rozpada, powstaje energia i na odwrót. Tęsknota za Bogiem świadczy tymczasem o istnieniu w człowieku czegoś więcej, jakiegoś ducha. A jeśli istnieje duch...

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg