Patryk 27.07.2014 11:50

Witam

Od jakiegoś czasu dręczy mnie jedno pytanie. Wiele tego typu już zadałem, i zawsze znajdywałem na nie odpowiedzi. Chciałbym prosić o pomoc i w tym:

Aniołowie Boży zostali stworzeni. Nie mieli jednego reproduktora. Po upadku lucyfera, każdy z nich miał możliwość pozostania w posłuszeństwie wobec stwórcy, bądź własnowolnego upadku razem z lucyferem. Tak też część aniołów upadła, a większa część została na swoim miejscu.

Z ludźmi było inaczej. Bóg stworzył dwoje ludzi, tak aby oni zrodzili resztę. Po upadku, kolejne pokolenia już nie rodziły się w "raju", ale dotknięte złem i będące pod wpływem złego ducha. Każdy człowiek odziedziczył upadek po pierwszych ludziach, mimo tego iż sam go nie wybrał.

Bóg nie stworzył wszystkich ludzi, tak jak aniołów, aby sami, tak jak aniołowie - wybrali posłuszeństwo bądź nieposłuszeństwo. Tak też wszyscy ludzie którzy nie są winni złej decyzji pierwszych ludzi, muszą ponosić za to konsekwencje. Niesprawiedliwe byłoby aby każdy anioł musiał ponieść karę za upadek innych, trafiając do czyśćca (tak też można nazwać ziemię) i tam odcierpieć za nie swoją winę.

Przepraszam za tak długie pytanie, ale dodam coś jeszcze: Bóg pozwolił lucyferowi wrócić gdy ten postanowił się od niego odłączyć (Obj. Katariny Emmerich uznane przez KK), ale on gwałtem i świadomie postanowił upaść. Człowiek który postąpiłby jak Adam, też mógłby ze względu na miłość jaką Bóg okazał wpierw lucyferowi, dostać szansę powrotu.

Będę wdzięczny jeżeli odpowiedzią nie będzie tłumaczenie iż dziś mamy wolną wolę, bo kłamstwem byłoby mówić że jesteśmy wolni "od" wszystkiego, od czego wolny był Adam. Pozdrawiam serdecznie.

Dlaczego Bóg nie stworzył wszystkich nas, tak jak aniołów?

Odpowiedź:

Odpowiadający nie zna Bożych zamysłów, ale rzecz chyba w tym, że aniołowie decydowali, bo już istnieli, a człowiek jest potomkiem grzeszników...

Inna rzecz: tak zwane objawienia Katarzyny Emmerich nie są uznane przez Kościół. Ona sama została beatyfikowana, ale jej dzieła Kościół nie uznał. Jak wiadomo, istnieją poważne wątpliwości, na ile są jej objawieniami, a na ile zmyśleniami Clemensa Brentano, który niby jej wizje spisywał...

J.