BMK 22.07.2014 19:29

1. Czy posiadanie rzeczy typu słoń z podniesioną trąbą, podkowa itp. niosą z sobą zagrożenie duchowe? Usłyszałam opinię księdza, który kazał tego typu rzeczy wyrzucić. Nie do końca rozumiem dlaczego są złe, jeżeli dla kogoś są tylko ozdobą, nie wierzy się w to, że mogą przynosić szczęście a tym bardziej nie wierzy się w ich jakąkolwiek energię a nie chce się ich wyrzucić, ponieważ dostało się je od kogoś w prezencie.
2. Dostałam "na przechowanie" klucze z breloczkiem w formie krzyża celtyckiego. Powinnam zwrócić właścicielce uwagę na to, że ten znak niesie jakieś zagrożenie? Jakie jest właściwie znaczenie tego znaku? Wyczytałam gdzieś, że powstał z inicjatywy św. Patryka, ale podobno sprzedawany jest w sklepach ezoterycznych. O co chodzi z krzyżem celtyckim?

Odpowiedź:

Ani słoń z podniesiona trąbą ani dana na szczęście podkowa same w sobie nie stanowią zagrożenia duchowego. Jeśli są tylko pamiątką czy obiektem kolekcjonerskim, na pewno. Odpowiadający jest zresztą zdania, że znacznie większym zagrożeniem duchowym jest wmawianie ludziom, że tak jest. Bo człowiek zamiast pamiętać, ze największym zagrożeniem duchowym jest grzech koncentruje się na otaczających go przedmiotach....

Co do krzyża celtyckiego... To symbol religijny. Od wieków funkcjonujący w kulturze Irlandii czy Szkocji. Krzyż ze słońcem. A słońce to symbol Chrystusa. Przecież tak nazywa Go na kartach Ewangelii Zachariasz, tak śpiewamy o nim w liturgii Wigilii Paschalnej. To, że symbol ten usiłują przejąć jakieś siły wrogie wierze nie znaczy, ze znak ten staje się automatycznie zły. Przecież przez wieki był i ciągle jest wyrazem wiary! To raczej w oddawaniu go diabłu można dostrzec poważne duchowe zagrożenie. Jaki szok musiałby przeżyć taki polski katolik przekonany o satanistycznym pochodzeniu znaku, gdyby wszedł na irlandzki cmentarz!

J.