Gość M. 09.04.2013 11:15

1. Czym tak naprawdę jest dziewictwo konsekrowane? Od którego roku życia można ubiegać się o konsekrację/zostać dziewicą konsekrowaną i w jaki sposób można rozeznać powołanie do tego?

2. Czy jest jakakolwiek możliwość, by człowiek rozwiedziony mógł przyjąć Komunię św.? Gdzieś było napisane, że jest możliwość, ale nie rozumiem tego. Czy jest jakiś jeden dzień, jakaś okoliczność, w której może tego dostąpić?

3. Dziękuję za ten serwis i dział "zapytaj" oraz za trudzenie się odpowiadaniem. Bóg zapłać.

Odpowiedź:

1. W tej sprawie najlepiej zajrzeć TUTAJ

2. Nie ma ani dnia ani "okoliczności łagodzącej" dal tych, którzy trwają w grzechach ciężkich. Możliwość dalej zerwanie z ciężkim grzechem. Przynajmniej szczere postanowienie w tej kwestii.

W praktyce... Spowiednik (którym powinien być proboszcz) może dopuścić do komunii ludzi, którzy żyją razem nie będąc małżonkami, jeśli roztropnie obiecają, ze będą żyli jak brat z siostrą. Tak może być np. gdy chodzi o osoby starsze lub sytuację, w której jeden z konkubentów jest ciężko chory (nie ma szans na wyzdrowienie) a drugi się nim opiekuje. I w takiej jednak sytuacji powinni unikać ewentualnego zgorszenia. Np. przyjmować Komunię poza swoja parafią...

3. Dziękuję za dobre słowo.

J.