GośćJadzia 11.01.2013 08:56

1. U kogo spowiadają się księża wikariusze? Czy mogą się spowiadać u swojego proboszcza lub u siebie nawzajem? A proboszcz, czy może się wyspowiadać u księdza wikariusza?
2. Czy zdaniem odpowiadającego jest moralnie dopuszczalna sytuacja, gdy grupa znanych ludzi (dziennikarze, aktorzy, sportowcy, celebryci - chodzi o kobiety) dla promowania walki z rakiem piersi biorą udział w sesji zdjęciowej, w której pojawiają się z obnażonymi piersiami? Czy to jest usprawiedliwienie, tzn. czy ze względu na szczytny cel można coś takiego robić? Osobiście byłam zszokowana taką formą walki z rakiem, można przecież zrobić to w inny sposób, niekoniecznie pokazując całemu światu swoje najintymniejsze miejsca.
3. Jak wytłumaczyć zjawisko deja vu - czy ma to jakieś podłoże spirytystyczne?

Odpowiedź:

1. Każdy ksiądz może spowiadać się u dowolnego innego księdza. Oczywiście u takiego, który ma prawo spowiadać.

2. Odpowiadający uważa, że tego rodzaju prowokacja w celu wsparcia najbardziej nawet szlachetnej akcji nie jest moralnie dopuszczalna.

3. Odpowiadający nie zna się na tego ty[u sprawach. Przypuszcza jednak, że mózg czasem płata człowiekowi figle i może nagle przypomnieć sobie coś (miejsce, scenę), o której dawno zapomnieliśmy albo która nam się tylko śniła. I pewnie potrafi różne elementy tego obrazu "pobrać" z różnych wspomnień, więc to tym bardziej skomplikowane...

J.