angie 22.11.2011 11:59

1.Cechą charakterystyczną depresji jest podwyższony lub zmniejszony apetyt. czy osoba, która cierpi na depresję i bardzo się objada ma grzech? czy to,że cierpi na depresję ma jakieś znaczenie?

2.W przeszłości należałam do Odnowy w Duchu Świetym i byłam na modlitwie o wylanie Ducha Świętego i o dary. Zastanawiam się,czemu nie dostałam żadnych charyzmatów,np. glossolalii. Czy może być to spowodowane małą wiarą lub grzechami?Oczywiście byłam wtedy w stanie łaski uświęcającej.

Odpowiedź:

1. Choroba zawsze zmniejsza odpowiedzialność za czyny, które są nią spowodowane. Zmniejsza oczywiście w takim stopniu, w jakim choroba ma faktyczny wpływ na czyny człowieka. Często jednak też ważne jest (np. w alkoholizmie) co człowiek ze swoją chorobą robi; czy próbuje się leczyć... W przypadku objadania się - jak to już wielokrotnie w ostatnich miesiącach tu pisano - nie ma większego problemu moralnego, bo nie jest ono aż tak bardzo szkodliwe dla zdrowia czy międzyludzkich relacji, jak naduzywanie alkoholu. Po prostu nie zaniedbuj leczenia.

2. Bóg daje dary komu chce, jakie chce, i jak chce. Być może masz dar taki nierzucający się w oczy, ale jeszcze go dnie dostrzegłaś...

J.