Wojtek102 22.08.2011 22:17

Witam
Do kogo powinien się modlić chrześcijanin? Do Boga Ojca do Ducha Świętego czy do Jezusa? Kiedy klękam codziennie do modlitwy i chcę podziękować za dzień który był dla mnie dobrym dniem, nie do końca wiem do kogo mam się zwrócić. Kogo prosić o zdrowie, pomyślność itp. Kim jest "Pan" w modlitwach?
Z lekcji religii wiem że Bóg jest jeden ale w trzech osobach, ale nie rozumiem.

Co to znaczy być w stanie łaski uświęcającej i jak ją osiągnąć?

Jak pogłębiać wiarę w Boga?

Czy może Pan polecić jakieś ciekawe książki lub autorów piszących o tematyce religijnej?

Czy wypicie dwóch piw wieczorem przy komputerze jest grzechem?

Czy przyjaźnienie się z kimś kto nie wierzy w Boga jest grzechem?
Chodzi o to że w dzisiejszych czasach bycie katolikiem przyznawanie się do tego że się chodzi do kościoła jest obciachem. Wydaje mi się że ludzie bardziej akceptują homoseksualistów jak wierzących i praktykujących katolików. W pracy otaczają mnie ludzie którzy śmieją się z wiary w Boga, czy mam z nimi przestać rozmawiać?
Dla kogoś kto chodzi do kościoła i wierzy w Boga i w to że ewangelie są zapisem prawdy, żadna sprawa na tym świecie, żadne pieniądze, żadna władza nic nie powinno być ważniejsze od tego co zrobił dla nas Jezus. Dlaczego zatem nikt prywatnie po za kościołem nie chce o nim rozmawiać. Czy to nie jest tak że ludzie uczęszczają na mszę w niedzielę po prostu żeby odhaczyć?

Czy odpowiadający jest tylko jeden:)?

Pozdrawiam i dziękuję.

Odpowiedź:

1. Nie martw się. Tajemnicy Trójcy nie można zrozumieć. Gdy się modlisz, módl się do Boga. Bo to jest tak, że czy zwracasz się do Ojca, Syna, czy Ducha Świętego, zawsze zwracasz się do "całego" Boga. I kiedy otrzymujesz łaskę, to też od Boga w Trójcy...

2. W łasce uświęcającej żyje każdy chrześcijanin, kogo sumienia nie obciąża żaden grzech ciężki. Łaska uświęcająca to inaczej dar jedności z Bogiem...

3. Wiarę pogłębia się przez modlitwę, przyjmowanie sakramentów, rozwijanie wiedzy religijnej oraz - co też ważne - przez życie wedle wskazań wiary. Kto nie żyje wedle wiary, w tym najczęściej szybko ona zamiera. Bo trudno autentycznie Boga kochać i w poważnych kwestiach ignorować Jego wskazania...

4. Zaciekawią Cię pewnie książki ojca Jacka Salija. Często wyjaśnia w nich wiele problemów, jakie ludzie miewają z wiarą.

5. Spożywanie alkoholu przez osobę niepełnoletnia jest grzechem.  Dwa piwa na młodą głowę to bardzo dużo. Dorosłą - trudno powiedzieć. Ciekawe tylko, że niewielu ludzi siada wieczorem przed komputerem i wypija litr wody, mleka czy kawy. Coś chyba nie dla zaspokojenia pragnienia pije sie takie ilości piwa.

6. Katolik może się przyjaźnić z osobą niewierzącą. Gdy trzeba przed nim ukrywać wiarę, należałoby się jednak zastanowić. Bo co to za przyjaźń, w której takie sprawy trzeba ukrywać?

7, Odpowiadający jest zasadniczo jeden. Jakoś nikt z tych, których odpowiadający pytał, nie chce się na stałe w odpowiadanie na pytania zaangażować. Ciekawe czemu, nie?

J.