Madzia 03.02.2011 05:09

Szczęść Boże!
W jednym ze "starych" pytań znalazłam słowa nt. homeopatii. Odpowiadający (podpisany imieniem J.) stwierdził, iż homeopatyczne leki są oszustwem, ale nie mają nic wspólnego z magią oraz (co mnie wyjątkowo wzburzyło) że osobie która jest hipohondrykiem należałoby taki lek zapisać, bo działa on jak placebo. Wielokrotnie w wypowiedziach nawet egzorcystów padały opinie, iż homeopatia jest działaniem niebezpiecznym dla duchowości. Teza ta jest obecna w wielu ksiązkach katolickich. To samo mówili goście Roberta Tekieli, m.in. ksiądz egzorcysta, podczas wykładów na UKSW. Dlaczego więc pan (lub ksiądz) J. doradza lekarzowi zapisywanie tak niebezpiecznej rzeczy? Czy nie wiedział o tym?
(...) - link może być przydatny
Z Panem Bogiem
Madzia

Odpowiedź:

To, że ktoś uważa połknięcie tabletki homeopatycznej za zagrożenie duchowe nie znaczy, że odpowiadający musi się z tym zgadzać. Można znaleźć cały szereg przykładów, gdy ludzie coś takiego stosowali (czasem nie wiedząc czym się różni normalny lek od homeopatycznego) i nic się im nie stało. Być może w konkretnych wypadkach stosowanie homeopatii komuś (duchowo) zaszkodziło, bo wiązał to z magią. Nie ma natomiast żadnych sensownych podstaw by uważać, że masa tabletkowa wymieszana z śladowymi ilościami "leku" mogła komukolwiek zaszkodzić. 

Opinie ludzi, którzy się znają? Proszę zajrzeć do paru poprzednich odpowiedzi. Na przykład tej, w której piszę o traktowaniu krzyża celtyckiego jako znaku magicznego. Tacy co specjaliści. Gorzej, czasami diabła plotącego podczas egzorcyzmów uważają za głosiciela najszczerszej, ewangelicznej prawdy. A przecież wiadomo, ze on jest ojcem kłamstwa i nawet Jezusa próbował oszukać. I zapominają owi znawcy, że zawsze największym zagrożeniem duchowym jest grzech. To on, nie to co się połyka, powoduje, ze człowiek daje w swoim życiu miejsce diabłu. 

Ten spór toczyli już zresztą pierwsi chrześcijanie. Tam chodziło o jedzenie mięsa z pogańskich jatek. Czyli takiego, które mogło być w pogańskiej świątyni złożone bóstwom. I co powiedział św. Paweł? Kazał unikać zgorszenia słabych w wierze. Ale nie jedzenia. Proszę zobaczyć 1 Kor 8... 

Na naszej stronie jest raport dotyczący homeopatii. Można się z nim zapoznać także z tezami tych, dla których jest to czysta magia. Odpowiadający jest jednak innego zdania. Nie zmieni go, dopóki Kościół oficjalnie nie wypowie się, ze jest inaczej. Oficjalnie, nie ustami jednego czy drugiego wierzącego. 

J.