Gość 03.02.2011 04:48

Na stronach dotyczących zagrożeń duchowych często wśród symboli magicznych i ogólnie niebezpiecznych znajduje się gwiazdę sześcioramienną (Dawida). Jest ona określana jako symbol kabalistyczny. Zawsze wydawało mi się, iż jest to symbol żydowski, nie związany z magią - przecież taka sama gwiazda widnieje nawet fladze Izraela. Jak w końcu jest z tą gwiazdą?
Podobnie rzecz się ma z "piracką" czaszką na tle piszczeli. Często widywałam ją na cmentarzach, raz nawet w kościele (w Gdańsku) . jest ona również widoczna na prawosławnym krzyżu.
Prosiłabym o wyjaśnienie.

Odpowiedź:

Jak widać zwolennicy tropienia magii potrafią mocno przesadzić. Ani Gwiazda Dawida ani symbol śmierci (wiszący swego czasu na słupach z prądem) nie ma u swoich podstaw magii. A to, ze ktoś gdzieś do magii być może takiego symbolu używał, to już inna sprawa. 

W tym miejscu można by jeszcze dopisać: niebawem i krzyż będzie kojarzony z magią. Niestety, to już się stało. Parę lat temu już ktoś pytał tutaj o tzw krzyż celtycki. Posługiwali się nim chrześcijanie w Irlandii przez całe stulecia. Teraz komuś kojarzy się z magią... Szaleństwo...

J.