enigma 01.02.2011 20:54

1. witam. mam 19 lat i jestem dziewicą, byłam u ginekologa z problemem częstych miesiączek - występowały co dwa tygodnie, zrobiono mi badania hormonalne i wyszło, że mam bardzo niski poziom estrogenów, lekarz przepisał mi tabletki antykoncepcyjne. czy mogę je zażywać w celach zdrowotnych ? nie mam nawet chłopaka, więc współżyć na pewno nie będę.

2. jeśli byłabym mężatką, a ginekolog jak w przypadku mojej sprawy również nakazałby przez 6 miesięcy brać tabletki dla uregulowania hormonów musiałabym zaprzestać współżycia ?

Odpowiedź:

1. Nie ma przeszkód, byś skoro trzeba, przeszła terapię hormonalną. Nie będziesz tych środków zażywała w celu antykoncepcyjnym. Zresztą skoro nie współżyjesz, to w ogóle nie ma problemu antykoncepcji czy poczęcia...

2. Gdyby chodziło o mężatkę... Zasadniczo także nie ma problemu. Grzechem są działania antykoncepcyjne, nie leczenie się. Gdy ktoś w terapii używa środków, które jako skutek uboczny powodują czasową niepłodność, też nie popełnia grzechu. Dziś już jednak wiadomo, że większość (albo i wszystkie) środki nazywane antykoncepcyjnymi maja działanie wczesnoporonne. To znaczy nie pozwalają zagnieździć się w macicy zapłodnionemu jajeczku.  W takim wypadku powstaje problem stworzenia zagrożenia dla ewentualnie poczętego życia. Należałoby w takim wypadku zaprzestać na czas terapii współżycia, ewentualnie skorzystać z metod naturalnych, by wykluczyć możliwość zaistnienia takiej sytuacji...

J.