Gwiazdka 02.07.2010 11:14

NBPJCh! Mam takie małe pytanie. Wcześniej już pobobne tutaj widziałam, ale odp mnie nie satysfakcjonuje. podczas Mszy kapłan mówi "...to czyńcie na moją pamiątkę..." Kiedyś podczas rekolekcji Ks rekolekcjonista mówił, że w tym czasie poinno sie mówić ( w myślach) pewne słowa. Przytoczył je, jednak ja zapomniałam zupełnie i od długiego czasu nie daje mi to spokoju.
Bardzo proszę o odp. Pozdrawiam. :)

Odpowiedź:

W księgach liturgicznych nie ma żadnej wzmianki, jakoby podczas wypowiadania tych słów przez kapłana wierni mieli sobie coś w myśli mówić.

Odpowiadający chodził kilkanaście lat na religię. potem studiował teologię, a potem czternaście lat uczył w szkole. I nigdy się nie spotkał ze stwierdzeniem - w katechizmach, książkach do nabożeństwa - że podczas wypowiadania przez kapłana słów "to czyńcie na moją pamiątkę" trzeba coś w myślach sobie mówić. Czy przez te wszystkie lata, chodząc co najmniej raz w tygodniu do kościoła, tak podstawowej wiedzy o tym że coś powinno się wtedy mówić odpowiadający by nie nabył? Przecież t5u nie chodzi o wiedzę tajemną. 

J.