Xingu 31.03.2010 22:16

Szczęść Boże!
Mam takie trzy głupie pytania...jednak nurtuje mnie to i wprowadza w stan niepewności więc proszę o odpowiedź.

1) Czy jeśli myjąc zęby przed wyjściem na Mszę zdarzy się, że połknę pastę, to łamię post eucharystyczny? Chodzi oczywiście o sytuację, gdy jest mniej niż godzina do Komunii...
2) Czy po Komunii też obowiązuje jakiś post eucharystyczny lub coś w tym stylu?
3) Proszę, jeżeli jest taka możliwość, o niepublikowanie tego pytania

(...)

Odpowiedź:

1. Nie. W sprawie jest mowa o przyjmowaniu pokarmu i napoju. Pastę do zębów trudno uznać za jedno czy drugie. Dokładnie pisze tak (kanon 919 § 1):

Przystępujący do Najświętszej Eucharystii powinien przynajmniej na godzinę przed przyjęciem Komunii świętej powstrzymać się od jakiegokolwiek pokarmu i napoju, z wyjątkiem tylko wody i lekarstwa.

2. Nie.

3. Jak tu odpowiedzieć, by nie ujawnić o co pytałeś ;)... Musisz rozważyć, czy to o czym myślałeś było grzeszne czy nie. Jeśli tak, trzeba powiedzieć na spowiedzi.

J.