Paweł W. 27.03.2010 16:07

Szczęść Boże,
Czy odpowiadający mógłby mnie odesłać do jakiegoś wiarygodnego źródła odnośnie planów papieża Jana Pawła I? Proszę o ustosunkowanie się do teorii spiskowych pojawiających się w związku z krótkim czasem jego pontyfikatu. Pisze się o nim tak: "Był zwolennikiem akceptacji instytucji rozwodu i konkubinatu, a także liberalizacji stanowiska Kościoła względem sztucznych środków regulacji narodzin." Czy to prawda? Dlatego zdaniem spiskowców został rzekomo zabity.

Odpowiedź:

Odpowiadający nie potrafi odesłać do żadnych źródeł w tym względzie, gdyż najnormalniej w świecie wiele ich być nie może. Pontyfikat Jana Pawła I trwał tylko 30 dni. Jeśli ten papież cokolwiek chciał zmieniać, to na pewno nie zdążył wiele w tym względzie zrobić.

Szczerze mówiąc argumenty zwolenników spisku są patykiem na wodzie pisane. Równie dobrze możemy zgłosić się do sądu z twierdzeniem, że gdyby pan X żył dłużej, to by mi w spadku zapisał kamienicę. Nie można mówić o o czymś jak o fakcie, skoro nie ma żadnych dowodów, że jakieś fakty miały miejsce... Z braku dokumentów nie można wysnuwać wniosku, że były. Należałoby najpierw znaleźć przynajmniej jakieś ciut mocniejsze niż własne wymysły poszlaki, że były...

J.