Aga 21.03.2010 08:52

Witam,
mam pytanie dotyczace chrzsztu dziecka. Chcialabym ochrzcic corke, nie mam slubu koscielnego (moj maz jest ateista) a jeden z rodzicow chrzestnych nie ma bierzmowanai w Kosciele. czy w takiej sytuacji mozemy prosic o chrzest dla corki? dziekuje

Odpowiedź:

Prosić można zawsze. Trudno powiedzieć, czy ksiądz się zgodzi. Bo chrztu dziecku udziela się ze względu na wiarę rodziców. Albo choć jednego rodzica...

Kandydat na chrzestnego powinien być bierzmowany...

W prawie kanonicznym tak to ujęto (kanon 874):

§ 1. Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:

1° jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;

2° ukończył szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;

3° jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;

4° jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;

5° nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.