Michał 13.03.2010 16:29

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
Chciałbym wiedzieć, czy jako katolicki rodzic będe miał obowiązek wysłać dzieci do szkoły katolickiej?

Ja chodziłem kiedyś do szkoły tego typu, obecnie chodzę do szkoły państwowej (mam 17 lat) . Choć jestem praktykującym katolikiem, to jednak ze szkoły katolickiej wyniosłem bardzo przykre doświadczenia. Dlatego ze zdziwieniem przeczytałem tekst deklaracji "Gravissimum Educationis", w której w punkcie 8. jast napisane, że jako katolicki rodzic mam OBOWIĄZEK wysłać dzieci do szkoły katolickiej.

Tekst ten można znaleźć tutaj:

http://www.tezeusz.pl/cms/tz/index.php?id=3837

O obowiązku tym jest też mowa na stronie Gościa Niedzielnego.
http://goscniedzielny.wiara.pl/?grupa=6&art=1265492290&dzi=1104785534

Jednak na innej katolickiej stronie znalazłem inną interpretacje tej deklaracji:

http://www.rozmawiamy.jezuici.pl/wychowanie/forum/47/n/44/#HQ_61


Ja bardzo nie chcę posyłać dzieci do szkoły katolickiej i wogule szkoły niepaństwowej, ponieważ uważam szkoły państwowe za lepsze. Czy zrobie coś złego (czy popełnie grzech), jeżeli w w przyszłości poślę swoje dzieci do szkoły państwowej, mimo, że będe miał możliwość posłania dziecka do szkoły katolickiej?
Czy moi rodzice grzeszą posyłając mnie do szkoły państwowej? Czy mam tę szkołę zmienić? A jak pójdę na uczelnie wyższą państwową to czy też zgrzeszę?Przecież w szkołach państwowych też jest katecheza, a wiele szkół katolickich jest katolickich "tylko z nazwy".

Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.

Odpowiedź:

Odpowiadający rozumiałby sprawę, jak wyjaśniał w podanym linku ks. Wojciech Żmudziński SJ. Na pewno trudno wymagać od kogoś, kto ma ze szkołami katolickimi złe doświadczenia, by posyłał tam swoje dzieci.

J.