ktosia 03.03.2010 21:32

Witam, czy jeżeli w dzień powszedni wejdę do Kościoła i akurat będzie odprawiana Msza św., to czy mogę przystąpić do Komunii św, jeżeli nie byłam na całej Mszy?? Albo jeżeli np. po samym nabożeństwie Drogi Krzyżowej jest rozdawana Komunia św., to mogę ją przyjąć jeśli byłam tylko na tym nabożeństwie, czy powinnam też być na Mszy św. w tym dniu, żeby móc przyjąć Komunię? Jeżeli spóźniam się na niedzielną Mszę św., to jest to grzech, który uniemożliwia mi przyjęcie Komunii św. podczas tej Mszy św.?? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Odpowiedź:

1. By przyjąć Komunię w tygodniu nie trzeba być na całej Mszy. Chyba ze ktoś chciałby przyjąć Komunię drugi raz tego samego dnia.

2. W niedzielę katolik powinien być na całej Mszy. I trudno powiedzieć, ile "wolno" się spóźnić. Bo nie wolno wcale. Chodzi o to, z czego to spóźnienie wynikło. Gdy ktoś z wywieszonym językiem (bo autobus złapał gumę) spóźnił się na ostatnią w tym dniu Mszę, to już trudno. Gdy szedł sobie spacerkiem, bo chciał się spóźnić, to co innego...

J.