marcelka 16.02.2010 15:24

dzień dobry. Być może jestem przewrażliwiona na punkcie grzechów związanych z płciowością, ale zadam następujące pytania, bo mnie nurtują:

(...)

3. Jak w ogóle powinniśmy podchodzić do grzechów związanych z szóstym przykazaniem u dzieci. Ja jako dziecko z czystej ciekawości czasem przekraczałam granice przyzwoitości i nigdy się z tego nie spowiadałam, jakoś nikt mnie nigdy nie uczulił, że to może byc coś bardzo złego i krzywdzącego. Ale teraz po latach sumienie zaczyna mnie męczyć. A może to skrupuły (niedawno wróciłam do Boga) albo ja w zły sposób podchodzę do swojej seksualności?
dziękuję za odpowiedź

Odpowiedź:

Jeśli - ogólnie - spowiadałaś się z grzechów przeciwko czystości, to wyszczególnienie takiego czynu jak podglądanie czy oglądanie nie jest już tak potrzebne. Zwłaszcza że rzeczywiście część tych zachowań miało miejsce przy braku pełnej świadomości popełnionego zła. A trudno od dziecka wymagać wiedzy i wrażliwości nastolatka czy człowieka dorosłego.

Co zrobić? Powiedz na spowiedzi, że niepokoją cię różne takie wspomnienia czynów z dzieciństwa. I zdaj się na opinię spowiednika. Im szybciej to zrobisz, tym szybciej przetniesz obawy, które rzeczywiście mogą doprowadzić do jakiegoś niezdrowego lęku przed grzechem...

J.