Joanna 06.02.2010 01:10

Szczesc Boze. Czytalam pytania dotyczace chrztu, a konkretnie rodzicow chrzestnych i nie znalazlam odpowiedzi na moje, wiec prosze o odpowiedz.

Mieszkam za granica Polski, moja kolezanka /nie przyjaciolka/ z mezem planują chrzest swojego dziecka i ma zamiar mnie poprosic na chrzestna. Nie mam przeszkod by byc chrzestna, ale znajac role chcrzestnego/ej nie bardzo sie chce zgodzic. Czy mozna odmowic bycia chrzestna? Mysle, ze nasze drogi sie rozejda, wrocimy do Polski, ona i jej rodzina mieszka w odleglej czesci kraju.

Najprawdopodobniej dziecko w przyszlosci nie bedzie mnie znalo. Wiem, ze duza pomoca w zyciu tego dziecka moze byc modlitwa za niego, no i ew. prezenty wyslane, ale..
1. Czy wystarczy byc chrzestna tylko w dokumentach?
2. Czy to co napisalam powyzej jest argumentem do tego, zeby odmowic bycia chrzestna, czy powinnam sie zgodzic, mimo oporow.?
Dziekuje za odpowiedz.

Odpowiedź:

Jeśli nie czujesz się na siłach podjąć tego obowiązku, to nie będzie żadnym grzechem, jeśli odmówisz. Z Twojego pytania wynika, że decyzję o zostaniu matką chrzestną traktujesz poważnie. I tak powinno być. Lepiej odmówić niż potem zaniedbywać swoje obowiązki....

J.