pelenwatpliwosci 14.12.2009 15:05

Mam pytanie dotyczace ekskomuniki, czysto teoretyczne. Zastanawia mnie czy osoba eskkomunikowana moze brac udzial w mszy świętej (nie przystępując do Komunii Świętej, Spowiedzi, nie będąc ministrantem, nie będąc księdzem, nie czytająca i śpiewająca przez mikrofon) jako zwykły wierny, tj. przyjsc i zwyczajnie się modlić, spiewac, brac udzial w mszy świętej biorac pod uwage zastrzezenia podane w nawiasie?

Odpowiedź:

O tym, ze ktoś jest ekskomunikowany często nie wiadomo. A czasem wie o tym dość wąskie grono ludzi. Nikt więc takiej osoby nie wyrzuci z kościoła. A prawo też tego nie zakazuje. Nie wolno tej osobie tylko przyjmować sakramentów...

W prawie czytamy (kanon 1331 § 1). Ekskomunikowanemu zabrania się:

1° jakiegokolwiek udziału posługiwania w sprawowaniu Ofiary eucharystycznej lub w jakichkolwiek innych obrzędach kultu;

2° sprawować sakramenty i sakramentalia oraz przyjmować sakramenty;

3° sprawować kościelne urzędy lub posługi albo jakiekolwiek inne zadania, bądź wykonywać akty rządzenia.

J.