k1992 11.10.2009 12:51

Szczęść Boże!
Ostatnio przeczytałam następujacy tekst, atakujący wiarę:

(początek cytatu)Niektórzy twierdzą , że to Bóg stworzył świat. Ale kto stworzył Boga? Wszystko pochodzi z jakiejś pierwotnej przyczyny. W takim razie jaka jest pierwotna przyczyna Boga? Kto stworzył pierwotną przyczyne? Niektórzy ludzie mówią , że Bóg wszystko rozumie . Mówią , że Bóg stworzył Niebo , Raj i ludzkie istoty. Bóg stworzył również Drzewo Poznania Dobra i Zła. Następnie powiedział : "Jeśli skosztujecie jego owoców , spotka was grzech i śmierć". Jednak , jeśli tak jest , to Bóg bez wątpienia jest do czegoś przywiązany . "Stworzę to drzewo , a później , kiedy skosztują oni jego owoców , wszystko zrozumieją . Jednak jeśli to zrobią , będę musiał sprowadzić na nich śmierć." Jeśliby Bóg rzeczywiście kochał ludzkie istoty , pozbyłby , się tego drzewa. To jest wielki błąd Boga. Dlaczego się go nie pozbył? Jeśli sporządzisz jakąś truciznę , położysz ją przed swoim dzieckiem , a następnie powiesz mu , żeby tego nie jadło , kogo obwinisz za to , że twoje dziecko jej spróbowało ? Czyj to jest błąd ? Przecież to on stworzył to drzewo. Tak więc naucznie o pierwotnej przyczynie i współzależnym powstaniu jest bardzo interesujące . Bardzo jasno wskazuje na : kto stworzył ? Kto stworzył tamto ? Bóg stworzył to drzewo , i wszystko , co z niego pochodzi , nie Adam i Ewa. Więc kto stworzył Boga , który stworzył drzewo i całe cierpienie , które z tego wynikło? Jeśli chcesz zrozumieć , kto stworzył Boga , mam dla ciebie podpowiedź: "Bóg" już jest wielkim błędem .Kiedy otwierasz usta , pojawia się pierwotna przyczyna. Kiedy masz je zamknięte , pierwotna przyczyna znika.Nie stwarzaj Boga . Z chwili na chwilę , nie stwarzaj niczego . (koniec cytatu)

Zwłaszcza interesuje mnie stanowisko Kościoła wobec tego typu opinii o drzewie i pierwszych ludziach, bo argument o "stwarzaniu Boga przez człowieka" na mnie nie działa. Proszę o pomoc w rozwiązaniu tej wątpliwości.

Odpowiedź:

1. Kto stworzył Boga? W koncepcji chrześcijańskiej Bóg jest ową "przyczyną bez przyczyny", Stworzycielem, który sam nie ma swojego początku. Można się zżymać takie założenie, ale alternatywą jest uznanie, że pierwszą przyczyną jest ktoś inny albo coś innego. Na jedno wychodzi. Bez pierwszej przyczyn, jakby jej nie nazywać, chyba obejść się nie da.

2. Bóg stworzył wszystko. A więc i owo drzewo. Symbolizuje ono możliwość wyboru. Bóg stworzył świat, w którym istoty rozumne - a więc i człowiek - może powiedzieć Bogu "nie". Konsekwentnie trzeba uznać, ze autor tego tekstu wolność nazwał trucizną, którą Bóg złośliwie podał człowiekowi...

Bo - co w tym kontekście ważne - zło w koncepcji chrześcijańskiej nie jest czymś pozytywnie istniejącym. Jest brakiem, ubytkiem. Brakiem dobra, dziurą w doskonałości...

J.