Anonimowa7 27.08.2009 19:18

Szczęść Boże.
Ostatnio zauważyłam modę wśród piosenkarzy i sławnych ludzi jak noszą na szyi różaniec i nie sądzę by robiły to ze względu na religię lecz jako ozdoba , przecież to są symbole religijne po to by się modlić na różańcu a nie nosić jako ozdoby , chyba jakieś granice są , prawda , a co Pan o tym sądzi ?

PS.
Trochę denerwują mnie te reklamy z boku z lewej strony bo zasłaniają i nawet nie można odpowiedzi przeczytać ....

Odpowiedź:

Rzeczywiście, symbole religijne nie powinny być noszone jedynie jako ozdoba, ale jako znak wiary. Więc noszenie ich przez pewne osoby czy - szerzej - w niektórych miejscach, może radzić. Ale odpowiadający odniósłby do tego słowa św. Pawła (Flp 1, 12-18):

Bracia, chcę, abyście wiedzieli, że moje sprawy przyniosły raczej korzyść Ewangelii, tak iż kajdany moje stały się głośne w Chrystusie w całym pretorium i u wszystkich innych. I tak więcej braci, ośmielonych w Panu moimi kajdanami, odważą się bardziej bez lęku głosić słowo Boże. Niektórzy wprawdzie z zawiści i przekory, drudzy zaś z dobrej woli głoszą Chrystusa. Ci ostatni [głoszą] z miłości, świadomi tego, że jestem przeznaczony do obrony Ewangelii. Tamci zaś, powodowani niewłaściwym współzawodnictwem, rozgłaszają Chrystusa nieszczerze, sądząc, że przez to dodadzą ucisku moim kajdanom. Ale cóż to znaczy? Jedynie to, że czy to obłudnie, czy naprawdę, na wszelki sposób rozgłasza się Chrystusa. A z tego ja się cieszę i będę się cieszył.

J.