Maciej 08.11.2008 17:15

Szczęść Boże.

Kiedy widzę budynek Wyższego Seminarium Duchownego, mam wrażenie, że będący tam ludzie nie widzą poza nim świata zewnętrznego. Jednak chyba od czasu do czasu mogą wyjść. Kiedy klerycy wychodzą na zewnątrz, to gdzie najczęściej chodzą? Czy muszą wychodzić we dwóch? Nie można pojedynczo? Co się stanie z takim klerykiem, który nie wróci na czas? Już go nie wpuszczają?

Pozdrawiam

Odpowiedź:

Klerycy wychodzą oczywiście z budynku seminarium. Z seminarium, obok którego znajduje się redakcja naszego portalu, chodzą na przykład na wykłady na Wydział Teologiczny. Zazwyczaj mają też w określonych godzinach czas wolny.

Czy muszą chodzić dwójkami? Rożnie to zapewne w różnych seminariach może być rozwiązane, ale zazwyczaj, przynajmniej na początku, taki wymóg się stawia... Kleryk, który się spóźni jest oczywiście wpuszczany do seminarium. A jego dalszy los zależy od tego, na ile było to jednorazowa sprawa, a na ile jakieś notoryczne łamanie regulaminu. Trudno oczekiwać, by za jedno spóźnienie ktoś był usuwany z seminarium...

Na pytanie gdzie klerycy najczęściej chodzą odpowiadający nie potrafi odpowiedzieć.

J.