Paweł 09.04.2008 15:28

Szczęść Boże!

Mam kilka pytań:

1) Podoba mi się pewna dziewczyna. Czasem patrzę na jej zdjęcia, oglądam np. nogi. Chdozi mi o pożądanie: czy gdy patrzę żeby, że tak to nazwę, "podziwiać" i mówię samemu sobie, że nie chcę patrzeć na nią jak na przedmiot (pżądliwie) i rzeczywiście tak jest, chcę sobie tylko pooglądać, to popełniam grzech pożądania ?

2) Dlaczego Jezus często mówiąc o cierpieniu nazywa go "kielichem" (np. "Czy możecie pić kielich, który ja mam pić?", "kielich mój wprawdzie pić będziecie...", "Ojcze, oddal ode mnie ten kielich.")?

3) Pożądanie jest grzechem z jakiego bardziej powodu ? Czy chodzi tu bardziej o czystość czy o godność drugiej osoby ?

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi. Ten serwis jest dla mnie bardzo pomocny. Z Panem Bogiem.

Odpowiedź:

1. Jeśli nie patrzysz pożądliwie, nie ma grzechu.

2. Wino ma wieloraką symbolikę. Czasem jest traktowane jako symbol radości i wesela, innym razem cierpienia. Skąd owa symbolika cierpienia? Wino produkuje się przez zniszczenie winogron. Gdy się je rozgniata (zwłaszcza czerwone) wtedy przypomina to tryskającą krew. Stąd symbolika.

Wyjaśnijmy jeszcze jedno: pije się to co jest w środku, nie sam kielich. Tak trzeba to rozumieć, gdy czytamy o piciu kielicha. To figura stylistyczna, której nazwy odpowiadający teraz nie potrafi sobie przypomnieć :)

3. Z jednego i drugiego powodu.

J.