Duszyczka 02.04.2008 00:00

Witam,
zapewne zna Pan sprawę egzorcyzmów Anneliese Michel.Zapoznawszy się dobrze z tym tematem narodziło się pytanie bo jak wiemy z faktów na ten temat opętało Ją sześć demonów dużego kalibru,wymień my je : Lucyfer, Judasz, Kain, Neron, Hitler i Fleischmann.
Jak wiemy Hitler,Neron itd.byli ludźmi i wynika z tego ze zostali potępieni.Ale nie o to chciałem zapytać.Gdy umieramy czeka nas sąd szczegółowy :Niebo,Czyściec bądź Piekło.Jak wiemy np.Hitler został potępiony i jak wynika z tego opętania może On kusić a nawet opętać.Czy jest to możliwe i czy są ku temu podstawy teologiczne by tak sądzić?
W skrócie pytając czy dusza potępiona staje się taka jak upadłe anioły i może kusić ludzi? Pytanie kolejne czy aby Piekło nie jest otwarte do czasu sądu ostatecznego i wszystkie upadłe duszyczki mogą wraz z demonami szkodzić ludzkości?

Odpowiedź:

Szczerze mówiąc na temat tego jak wygląda piekło i jego działanie nie mamy jakiejś pewnej wiedzy. Wiemy, że to stan wiecznego samowykluczenia ze wspólnoty z Bogiem i świętymi. Że ten stan powoduje cierpienie - "płacz i zgrzytanie zębów". Wiemy, że demony mogą szkodzić człowiekowi. Ale czy może szkodzić dusza kogoś potępionego?

Chyba należy się strzec brania tego co mówią demony za prawdę. Przykład uzdrowienia przez Jezusa opętanego Gerazeńczyka pokazuje, że demony czasem chcą zasugerować jaką nieprawdę. Bo zawsze chcą człowiekowi zaszkodzić. Ich wypowiedzi nie mogą być podstawą do oficjalnego nauczania Kościoła...

J.